Jahody a ich vplyv na zdravie. Napoviem vám, prečo sa naozaj oplatí ich jesť
Jahody a leto idú skrátka dokopy. Ak ich chcete maškrtiť po celý rok, ideálnym riešením je jahodový med. Skvelý len tak na lyžičke aj ako surovina v mnohých pokrmoch. V čom vlastne tkvie čaro najpopulárnejšieho letného ovocia? My už to vieme: skvelú chuť dopĺňa množstvo vitamínov a ďalších látok, povyšujúcich jahody na udatného bojovníka proti početným zdravotným neduhom.
Jahodník (Fragaria vesca L.) poznali už starí Rimania. U nás rastie hlavne v lese (jahody lesné), na poliach sa pestuje jahoda veľkoplodá (Fragaria ananassa), ktorú v roku 1766 vyšľachtil záhradník francúzskeho kráľa Ľudovíta XV.
Čo obsahujú jahody
Dnes za jeden rok zjeme okolo 3 kilogramov jahôd na osobu. Čo je dobre. Jahody obsahujú kopu vitamínu C (viac ho majú snáď len čierne ríbezle), ktorého kladný vplyv na naše zdravie aj pri prechladnutí je preslávený. Plod jahodníka (presnejšie by sme mali hovoriť o zväčšenom okvetnom lôžku) ukrýva tiež:
- vitamíny (provitamín A, B, E),
- flavonoidy(katechín, kvercetín),
- vlákninu a antioxidanty (anthocyanín),
- minerály (draslík, fosfor, horčík, mangán, síru, vápnik, zinok, železo),
- kyseliny (citrónovú, ellagovú, chinínovú, jablčnú, listovú, salicylovú, šťaveľovú – aj preto sú jahôdky skvelé s mliekom, pretože ich neutralizuje).
Jahody a ich účinky na organizmus
V jahodách naopak nenájdete prírodné cukry, preto sú dobré pri diéte, spaľovaní tukov a znižovaní hmotnosti. To však nie je ani zďaleka všetko. Jahody majú pozitívny vplyv na trávenie, pretože regulujú prekyslenie žalúdka. Zároveň zaberajú proti zápche aj žlčovým, obličkovým a močovým kameňom. Posilňujú srdce, nervy, mozog a imunitu, pomáhajú pri artritíde, reumatizme a dne. Zlepšujú stav kostí.
K ďalším fajn účinkom jahôd patrí znižovanie rizika vzniku diabetu 2. typu a rakoviny. A takisto starostlivosť o kožu, oči a vlasy alebo protizápalové účinky. Konzumácia jahôd sa odporúča pri chudokrvnosti a vysokom krvnom tlaku, ale tiež v tehotenstve, kedy prispievajú k prevencii výskytu novorodeneckých vád. Podporou regenerácie buniek urýchľujú hojenie a spomaľujú starnutie. Podľa série štúdií sa uplatnia dokonca ako afrodiziakum, pretože podporujú krvný obeh v pohlavných orgánoch.
Maškrtenie jahôd – ktoré recepty vyskúšať?
Nechajte sa zviesť jahodami, dopriať si ich pravidelne sa oplatí. Odporúčam sladiť čaj naším jahodovým medom, ktorý obsahuje iba čerstvé, lyofilizované jahôdky od lokálnych pestovateľov. Nielen v lete vás nadchne jahodový ľadový čaj. Vyskúšajte ešte naše sladučké recepty s jahodami, sú jednoduché a tááák dobré:
- piškotové úle s jahodami a jahodovým medom,
- jahodové nanuky s kokosovou smotanou,
- májová torta s jahodami a medom,
- jahodová marmeláda s medom,
- jahodová medová granola.
Prajem dobrú, zdravú, jahodovú chuť!