Termosolárny úľ – ako funguje a prečo ho máme
Možno ste už niekedy počuli o úhynoch včiel v dôsledku varoázy. Táto choroba je pre včelárov skutočným strašiakom. Čo robiť, aby pred ňou ochránili svoje včely? My sa o to snažíme pomocou termosolárneho úľa. Samozrejme, musím vám to poriadne vysvetliť – tak poďme na to.
Čo je to termosolárny úľ
Ale kdeže, nie je to obrovská nabíjačka. Termosolárny úľ (ktorý nazývame „termosolár“) je špeciálny úľ, ktorý pomáha v boji proti parazitovi klieštikovi včeliemu. Tento „chrobák“ totiž šíri varoázu. Termosolár tak môže výrazne znížiť úhyn včelstiev a starostlivosť o včely prináša viac medu a šetrí čas.
Klieštik včelí (nazývaný aj kleštik zhubný, nesprávne roztoč zhubný, latinsky Varroa destructor) je veľmi nebezpečný parazit. Spôsobuje ochorenie s názvom varoáza, ktoré je pre naše včely smrteľné. Do sveta ho rozniesli ľudia v minulom storočí z Ázie, kde sú včely voči nemu odolné. U nás sa objavil začiatkom 80. rokov a postupne sa tu dobre „udomácnil“. Niektoré včelstvá (nazývané „varroa-tolerantné“) si s ním dokážu poradiť, ale iné bez včelára neprežijú.
Čo je tajomstvom termosolárneho úľa? Nič, klieštika ničí teplom. Odborne sa to nazýva „termoliečba“. Čo to znamená? Namiesto strechy úľa nasadím sklenený termosolárny strop, ktorý spolu s termosolárnymi stenami zvyšuje teplotu v úli. Včielky si teplo užívajú, ale na parazita je to priveľa a uhynie.
Prečo termosolárny úľ používame
U nás Včelařství Domovina veľa premýšľame o tom, ako včelám pomôcť. Prirodzenou, prírodnou cestou. Stop chémii! A pokojne na to ideme cestou - necestou. Niekedy je to fuška - vedeli ste, že včelárstvo je jediné poľnohospodárske odvetvie, ktoré nezaznamenalo žiadny vývoj? Včelári sa rovnako ako pred 200 rokmi!
Príklad: celosvetovo obľúbený úľ typu Langstroth sa vyrába už celé stáročia. Nenáročný na výrobu, obyčajný, s tenkou stenou a hlavne lacný… Ako chcete rozvíjať a chrániť svoje včely v takom starom úli? A znamená to, že najlacnejšie = najlepšie pre včely? Veď poznatky o včelách sú už predsa ďalej ako kedys. Táto dávno zastaralá a neaktuálna debnička už jednoducho nie je vhodná na chov včiel.
Ale v termosolári sú včely ako v bavlnke, sú v pohode a fit. A keď ide do tuhého, úľ odprace privandrovalca klieštika z cesty.
Chemické preparáty a kyseliny pre nás nie sú cest
Niekto môže namietať, že správny prípravok zatočí s klieštikom raz-dva. Ja som to vyskúšal. Chemické prostriedky z dlhodobého hľadiska nič neriešia a určite ich nechcem používať večne. Ani kyselina mravčia a kyselina šťaveľová na tom nie sú o nič lepšie. Pre včely to nie sú žiadni kamaráti. Kto si ku kyseline mravčej privonia zblízka, pochopí, o čom je reč. Medzitým však bude dlho lapať dych.
Neznamená to, že ak je niečo prírodné, je to automaticky dobré.
Ďalšie zaujímavé články na našom blogu
- Pomáhame včelám a sejeme lúčne kvety
- Ako skladovať med v chladničke